Dane w chmurze obliczeniowej

Chciałbyś korzystać ze wszystkich danych, plików muzycznych, zdjęć itp. tylko poprzez dostęp do internetu? Teraz to możliwe! Wystarczy skorzystać z tzw. chmury obliczeniowej.

Chmura obliczeniowa to technologia pozwalająca na korzystanie z usług sieciowych profesjonalnych firm informatycznych za pośrednictwem dowolnego komputera lub urządzenia mobilnego (tablet, smartfon, iPod itp.). Są trzy rodzaje chmur obliczeniowych. Chmury prywatne, publiczne oraz hybrydowe. Pierwsze z nich, chmury prywatne są zarówno częścią organizacji jak i autonomicznym dostawcą usługi. Chmury publiczne są zewnętrznym, ogólnie dostępnym dostawcą np. Microsoft. Ostatni typ, chmury obliczeniowej, chmura hybrydowa to nic innego jak połączenie filozofii dwóch poprzednich typów chmur. W jej przypadku, pewna część aplikacji klienta pracuje w chmurze prywatnej, a druga część znajduje się w chmurze publicznej.

Jaka jest największa zaleta pracy w chmurze? Umożliwia ona zdalne sterowanie i korzystanie z oprogramowań i danych z dowolnego miejsca znajdującego się poza obrębem stanowiska pracy/biura. Pod ręka wystarczy mieć dowolne urządzenie i dostęp do Internetu. Warto zaznaczyć, że dostępu do danych programów wynosi 24h/7.

To jednak nie wszystko. Wykorzystywanie chmury obliczeniowej pozwala na zrezygnowanie z kupna licencjonowanych programów, a tym samym ich instalacji oraz administracji. Wszystkie programy zawarte są w chmurze, a my sami nie potrzebujemy żadnego oprogramowania na naszych urządzeniach. Ponadto oszczędzony jest czas wykorzystywany uprzednio na wdrożenia i aktualizacje.

Plusy widoczne są również w sytuacji, gdy nasza praca/rozrywka wymaga najnowszych (co się również wiąże z wyższymi kosztami) kart graficznych lub procesorów, by w ogóle móc korzystać z danych zasobów. Chmura obliczeniowa poprzez serwer sama dostosuje potrzebne parametry i prześle za pomocą Internetu do naszego komputera/tableta.

Wszystkie programy oraz dane zawarte w cloud computing są bardzo bezpieczne. Wszystkie operacje nadzorowane są przez zaawansowane rozwiązania informatyczne. W wielu przypadkach także dostawcy dają gwarancję na usługi wyjątkowo wysokiej jakości.

W Polsce już 14% firm korzysta z usług w chmurze, a to dopiero początek jej działalności. Prognozuje się, że liczba ta w najbliższych latach stanowczo wzrośnie. Jak na razie widoczne są jej same zalety i oby tak już pozostało.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *