Data mart

Dziś chciałabym napisać o tematycznych hurtowniach danych, które pozwalają na szybsze podejmowanie decyzji w konkretnych obszarach biznesowych. Tematyczna hurtownia danych – data mart, używana jest w jednym konkretnych wydziale, obejmuje jedno zagadnienie, można więc powiedzieć, że na hurtownię danych składają się data marty, które ją tworzą. Czasem zdarza się jednak tak, że trzeba stworzyć data mart niezależnie od hurtowni danych – niesie to jednak ryzyko niespójności danych, dlatego ważne jest ustalenie jej architektury „z góry” w obszarze aktualizacji, definicji, czy zarządzania.

Data marty – tematyczne hurtownie danych zarządzane są przez systemy ETL i utrzymywane w tym samym środowisku co główna, duża hurtownia danych, więc w Oracle, MS SQL Server, a ich udostępnianie następuje przy użyciu tych samych narzędzi do sporządzania raportów.

Dane w tematycznych hurtowniach danych przechowuje się na dwa sposoby:

  • Datamarty bazodanowe – są to jednowymiarowe zbiory danych, najczęściej w plikach tekstowych, za raportowanie danych odpowiedzialne są więc programy przystosowane do sporządzania raportów.
  • Wielowymiarowe tematyczne hurtownie danych (MDDB) – dane ułożone są w sposób sumaryczny w strukturze wielowymiarowej.

W przedsiębiorstwach istnieje zwykle od kilku do kilkudziesięciu data martów, które są odpowiedzialne za finanse, działania marketingowe, kadry, czy logistykę.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *