Hurtownia danych – wdrażanie

Ostatnio pisałam czym w ogóle są hurtownie danych i w jaki sposób przebiega analiza zgromadzonych w nich informacji, dziś trochę uwagi chciałabym poświęcić na etap wdrożenia hurtowni do przedsiębiorstwa. Wbrew pozorom nie jest to sprawa łatwa i szybka, z tego miejsca od razu chciałabym obalić mity, które głoszą, że hurtownia może powstać w ciągu 90 dni.

Czas wdrożenia hurtowni jest uzależniony od wielu czynników. Na samym początku należy się zapoznać z informacyjnymi potrzebami potencjalnych i realnych użytkowników. Trzeba mieć jednak na uwadze, że potrzeby, które udało nam się określić na samym początku mogą ewoluować i zmieniać się wraz z rozwojem hurtowni, w myśl zasady „daliśmy palec, a chcą całej ręki”. Kolejnym ważnym elementem budowy hurtowni danych jest określenie jej struktury, mając na uwadze fakt, o którym wspomniałam wcześniej – nie ma możliwości stworzenia hurtowni ze skomplikowanymi algorytmami w kwartał. Pamiętać trzeba także i kwestiach ilościowych – ilu użytkowników będzie korzystało z hurtowni, jakie są źródła importu danych i jaką dane mają wielkość.

Żeby wszystko przebiegało w miarę sprawnie i relatywnie szybko ważna jest organizacja pracy, w tym powołanie zespołu, który zajmie się wdrożeniem. Jak wynika z doświadczeń osób, które już zajmowały się wdrożeniem idealne wręcz okazuje się powołanie nie jednego, a trzech zespołów, gdzie każdy będzie odpowiedzialny za coś innego. Warto więc stworzyć zespół konsultingowy, który pomoże w wyborze odpowiedniego oprogramowania i zbada potrzeby, zespół od oprogramowania, który nie tylko je dostarczy, ale także zapewni odpowiednie wdrożenie i odpowiednie ustawienie parametrów wedle potrzeb oraz zespół własny, więc firmy, która zleca wdrożenie, co pozwoli na sprawną komunikację i uniknięcie wykonania wdrożenia niezgodnie z zaleceniami.

Efektywne wdrożenie jest możliwe tylko za sprawą dobrej współpracy między zespołem wdrożeniowym i kierownictwem. Sukces zostanie osiągnięty wtedy, kiedy użytkownicy systemu nie będą się mogli bez niego obejść.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *