Hurtownie danych – platformy

Jeśli by spytać specjalistę od hurtowni danych, która platforma jest najlepsza, to zwykle jest tak, że uzyskamy błyskawiczną odpowiedź. Charakterystyczne jest też to, że każda z nich będzie inna, gdyż dany system hurtowni danych dopasowuje się nie gdzie indziej, jak w określone środowisko, w którym ma funkcjonować. Właśnie przy wyborze platformy należy kierować się głównie jej funkcjonalnością, dopiero potem ceną i trudnością wdrożenia. Poniżej chciałabym przedstawić cztery platformy, które zajmują zagadnienie hurtowni danych.

Microsoft

Firma proponuje SQL Server, który jest dość dobrze powiązany z innymi systemami i programami, działającymi w firmie, ze szczególnym uwzględnieniem pakietu rodzimych programów. Dzięki temu prezentacja danych jest o wiele bardziej atrakcyjna i funkcjonalna. Oprócz tego Microsoft proponuje Performance Point Server, stanowiący platformę Business Inteligence. Platforma promuje się jako rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw – od 5TB do 50TB danych.

Oracle

To lider wśród dostawców systemów baz danych – i chce tę pozycje utrzymać, dlatego oprócz oprogramowania – Oracle Database, proponuje również rozwiązania sprzętowe – HP Oracle Database Machine. Dodatkowo producent proponuje takie aplikacje, jak Oracle Real Apllication Cluster oraz Automatic Storage Management, które mają za zadanie wspomagać działanie hurtowni danych. Ta platforma ma jedną wadę – jest droga, zarówno jeśli chodzi o utrzymanie systemu, jak i o koszty osobowe.

Teradata

Teradata, obok Oracle jest kolejnym liderem na rynku dostawców hurtowni danych – posiada ponad 30 letnie doświadczenie w tej branży. Rozwiązania tego producenta chętnie są wykorzystywane przy analizach, szczególnie w firmach i korporacjach, których dane przekraczają 100 terabajtów danych. Warto dodać, że producent nie koncentruje się na przetwarzaniu transakcyjnym, a działa we wcześniej wspomnianym obszarze analitycznym.

SYBASE

Tę platformę charakteryzuje kolumnowe składowanie danych, dzięki Sybase IQ Server, co odróżnia ją od konkurencji. Dzięki temu możliwe jest przetwarzanie w szybki sposób nawet bardzo skomplikowanych zapytań. Warto wspomnieć, że SYBASE jest też dostawcą aplikacji dla deweloperów.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *