Jak sprawić, by dane były bezpieczne

Operowanie danymi to nieodłączny element każdej pracy. Danymi posługujemy się we wszystkich dziedzinach działalności na każdym szczeblu organizacji. Ich bezpieczeństwo jest niezwykle ważne. Jak zatem sprawić, by były one pod odpowiednią ochroną? W poniższym tekście przedstawiamy kilka porad w tym zakresie.

Backup najważniejszych plików
Pierwszym i najbardziej powszechnym sposobem jest backup plików i katalogów, które znajdują się w dysku komputera oraz pamięci zewnętrznej. Przy niespodziewanej awarii danych, dzięki backup’owi powrócimy do poprzednio zapisanej wersji. Dodatkowo należy tworzyć kopie zapasowe, by zwiększyć bezpieczeństwo przed całkowitą utratą danych.

Wprowadzenie hasła
W przypadku wprowadzenia haseł miejmy na uwadze, które z nich można ustawić jako zapamiętane w przeglądarce, a które nie. Do drugiej grupy zaliczają się główne konto e-mail, konto bankowe, konto Pay-pal. Wprowadzenie hasła do komputera głównego, dokumentu WORD czy PDF dodatkowo zwiększą bezpieczeństwo danych. Zapomnijmy o hasłach takich jak „12345” lub „hasło”. Dobre hasło powinno składać się zarówno z małych jak i wielkich liter oraz liczb.

Szyfrowanie plików
Szyfrowanie plików uniemożliwi (lub znacznie utrudni) odkodowanie danych przez niepowołane do tego celu osoby trzecie. Szyfrowanie odbywa się głównie przy pomocy silnych algorytmów.

Skanowanie komputera
Aby nasze dane pracowały w odpowiednim środowisku należy zapewnić im ochronę w postaci programu antywirusowego. Dzięki niemu wirusy nie dostaną się do komputera i nie zainfekują ważnych plików, co w efekcie może doprowadzić do zainfekowania nawet całego komputera.

Praca w chmurze
Kolejną możliwością jest wykonywanie operacji w tzw. chmurze obliczeniowej. Praca w chmurze polega na korzystaniu ze specjalnych usług sieciowych firm informatycznych za pomocą dowolnego komputera lub urządzenia mobilnego. Oznacza to dostęp to wszystkich danych z  wybranych urządzeń jedynie przy podłączeniu do Internetu. Chmura obliczeniowa (cloud computing) to bardzo bezpieczne miejsce. Wykorzystywana najnowsza technologia i gwarancja dostawców to połączenie, które zapewnia, że nasze dane przechowywane są bez ryzyka. Dodatkowo, dostęp do danych mamy 24h/7.

Miejsce
Oprócz wyżej wymienionej usługi chmury obliczeniowej, ważne dokumenty należałoby przechowywać na dysku zewnętrznym lub specjalnie do tego celu dodatkowym pendrive.

Ograniczony dostęp
Ograniczony dostęp dotyczy głównie nie przekazywania ważnych danych do osób trzecich. Dotyczy to zarówno nośnika danych jak i samego dostępu do danych.

Przestrzegając wyżej wymienionych zasad nasze dane z pewnością będą przebywać w odpowiednim środowisku, które zapewnią optymalną pracę przy wysokim bezpieczeństwie.

Nie warto ryzykować.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *