Koszty wdrażania hurtowni danych

Na blogu poruszono już temat zalet hurtowni danych, wielowymiarowej analizy danych i procesu wdrażania hurtowni danych, dzisiaj chciałabym trochę uwagi poświęcić kosztom. Więc zaczynamy! Trudno jest na początku określić jaką sumę trzeba przeznaczyć na budowę hurtowni, gdyż wdrożenie jest wieloetapowe i trwa dosyć długo, ale jest kilka elementów niezbędnych przy budowie.

Na początku trzeba będzie zakupić osobny komputer, który będzie pełnił rolę serwera – nie ma sensu wykorzystywać do tego celu sprzętu, na którym ktoś pracuje, gdyż wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo, że serwer „padnie”.

Ważne są też wszelkiego rodzaju komponenty softwarowe, w tym serwer bazodanowy i specjalna nakładka aplikacyjna, a koszt tego „elementu” zależy od liczby użytkowników bazy, da się więc go określić „z góry”.

Kosztują także i zwykle niemało usługi firmy wdrażającej system, koszty uzależnione są od tego, jaki ma ona wkład w budowę hurtowni.

Wydawać by się mogło niedorzeczne to, że w koszty wliczone jest też zaangażowanie firmy, w której system jest wdrażany. Jednak prawda jest taka, że im sprawniej będzie przebiegała współpraca, tym hurtownia lepiej i szybciej się „przyjmie”.

Warto również zadbać o odpowiednią opiekę serwisową, która powinna trwać cały czas, w przeciwnym razie może okazać się, że całe przedsięwzięcie pójdzie na marne, a dane zawarte w hurtowni są słabej jakości.

Źródła podają, że koszt wdrożenia wynosi około 25-30 tysięcy złotych, należy zaznaczyć jednak, że obejmuje tylko niezbędne minimum. Aby system działał niezawodnie i jego efektywność była duża należy zainwestować znacznie więcej. Jedno jest jednak pewne – koszty inwestycji na pewno się zwrócą, choć musi to potrwać.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *