Outsourcing IT – czym jest i jakie niesie korzyści dla firmy

outsourcingBardzo często ma miejsce sytuacja, w której przedsiębiorstwo specjalizuje się w jednej, wybranej dziedzinie, czym przeważnie jest produkcja danego towaru lub usługi. W innych dziedzinach nie radzi sobie najlepiej i właśnie wtedy korzysta z tzw. usług outsourcingowych IT. Czym dokładnie są takie usługi i jakie korzyści ze sobą niosą?

Czym jest outsourcing
Outsourcing (outside-resource-using) najprościej ujmując to korzystanie z zasobów zewnętrznych. Outsourcing ma miejsce wtedy, kiedy firma w wyniku posiadanych zasobów oraz narzędzi nie jest w stanie optymalnie zrealizować wybranych czynności z zakresu określonych dziedzin swojej działalności. Najczęściej wykorzystywane przedmioty outsourcingu obejmują zakres informatyki (outsourcing IT), zakres operacji pomocniczych (np. szkolenia, konsulting, marketing) oraz zakres logistyki.

Najpowszechniejszy z nich, outsourcing IT, przeznaczony jest głównie dla tych przedsiębiorstw, które chcą korzystać z kompleksowego rozwiązania oprogramowań (usługi zawierają m.in. licencje, sprzęt IT, czy nawet hosting stron www). Są one bardzo powszechnie używane w wielu (także największych) firmach.

Korzyści wynikające z outsourcingu IT
Pierwszą korzyścią wynikającą z outsourcingu są niższe koszty związane z brakiem wymogu zakupu sprzętu wraz z oprogramowaniem na własność firmy. Co więcej nie potrzebne jest przeprowadzanie specjalnych szkoleń w celu prawidłowego wykonania danych czynności i operacji . Ponadto korzystanie z usług outsourcingowych często związane jest z korzystaniem z usług o naprawdę wysokiej jakości, których firma często sama nie jest w stanie zapewnić. Ważną korzyścią jest również elastyczność, czyli dostosowanie oferowanych rozwiązań do obecnej sytuacji w firmie. Nie jest także konieczne korzystania z danych usług przez cały rok. Wśród korzyści wyróżnia się także możliwość instalacji danego oprogramowania w centrum danych dostawcy bądź w siedzibie klienta.

Wykorzystywanie outsourcingu IT niesie ze sobą olbrzymie korzyści zarówno dla osób korzystających z usług jak i je oferujących. To właśnie dzięki nim przedsiębiorstwo ma możliwość stosowania i posługiwania się sprzętem wykorzystującym najnowszą technologię. Wykorzystując outsourcing IT, przedsiębiorstwo może się skupić wyłącznie na tych celach swojej działalności, które wykonuje najlepiej. A to może doprowadzić je sukcesu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *