Proces analizy danych

Informacje, które są zawarte w hurtowniach danych są wykorzystywane przez menadżerów w celu podejmowania kluczowych decyzji dla rozwoju firmy lub zwiększenia jej efektywności. Jak wiadomo informacje trzeba przeanalizować, żeby otrzymać odpowiedź na nurtujące pytania. Wśród typów analiz można wyróżnić między innymi analizę wielowymiarową, która jest podstawą przetwarzania analitycznego – OLAP – on-line analytical processing.

W strukturze wielowymiarowej przedstawione są fakty w funkcji różnych czynników, które z kolei są zwane wymiarami. Opisuje się je za pomocą wartości dyskretnych, tak, że mogą tworzyć różne hierarchie. Wśród wymiarów możemy wyróżnić między innymi czas, podawany w dniach, tygodniach, miesiącach, czy latach, produkty z podziałem na typ i rodzaj, jednostki organizacyjne albo terytorialne, tu gminna, wojewódzka, krajowa itd. Z kolei fakty są opisane za pomocą atrybutów liczbowych, zwanych miarami, najlepszym przykładem faktu jest sprzedaż, bo jej miary to ilość sprzedanego towaru i jego wartość. Analiza wielowymiarowa powoduje, że dane poddawane są:

  • selekcji, w celu znalezienia najlepszych wymiarów,
  • projekcji,
  • wycinaniu, co jest połączeniem i selekcji i projekcji,
  • rankingowi,
  • zwijaniu i rozwijaniu.

Dzięki tym operacjom można w bardzo prosty sposób uzyskać informację, której się aktualnie potrzebuje, a wszystko w zdecydowanie krótszym czasie, niż gdyby hurtownia danych nie została wdrożona.

Struktury danych mogą mieć różne kształty, w tym formę gwiaździstą, w momencie, kiedy wymiary tworzą nieskomplikowane proste hierarchie lub formę płatka śniegu, gdy hierarchie przypominają swoją postacią drzewa.

Przy tworzeniu centralnych hurtowni danych można wyróżnić dwa rozwiązania. Pierwszy, ROLAP – Relational OLAP, gdyż systemy relacyjne mogą przechowywać duże rozmiary danych, ale są słabsze w momencie, kiedy trzeba je przeanalizować i drugi, MOLAP – Multidimensional OLAP – serwery wielowymiarowe przechowują mniejsze rozmiary danych, ale lepiej radzą sobie z analizą. Warto więc się zastanowić na samym początku, czego tak naprawdę potrzebujemy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *